Izvoz nafte iz Ujedinjenih Arapskih Emirata početkom lipnja oporavio se na gotovo 85 posto razine koju je ta zemlja bilježila prije rata s Iranom. Ovaj oporavak uslijedio je čak i prije nego što su Washington i Teheran potpisali privremeni mirovni sporazum, budući da se ta zaljevska nacija oslonila na naftovode, skladišta i alternativne rute za isporuku, navodi se u izvješću Međunarodne agencije za energiju (IEA).
Izvoz nafte iz UAE-a od 4,3 milijuna barela dnevno početkom lipnja predstavlja značajan rast u odnosu na samo 1,9 milijuna barela dnevno u ožujku, ubrzo nakon izbijanja rata, priopćila je IEA. UAE je to uspio postići korištenjem naftovoda koji zaobilazi Hormuški tjesnac i vodi do luke Fujairah, uz oslanjanje na svoje podzemno skladište Mandous kapaciteta 42 milijuna barela, smješteno u blizini te luke.
UAE je također povećao izvoz kroz sam Hormuški tjesnac, i to "s isključenim transponderima na tankerima kako bi se izbjeglo njihovo uočavanje", navodi IEA.
Čitaj više
Teheran potvrdio 'značajan napredak' u pregovorima s Washingtonom
Cjelonoćni diplomatski razgovori u Švicarskoj donijeli su prvi ozbiljniji napredak prema mirovnom sporazumu između SAD-a i Irana, iako ključni akteri upozoravaju da na putu do konačnog dogovora i dalje stoje duboko nepovjerenje i brojne regionalne prepreke.
22.06.2026
Razgovori SAD-a i Irana srušili cijenu nafte i pokrenuli val na burzama
Ulagači na globalnim tržištima oprezno analiziraju prve signale napretka u diplomatskim razgovorima između SAD-a i Irana, što je odmah izazvalo prve pomake u cijenama nafte i kretanju dioničkih indeksa.
22.06.2026
Raste promet kroz Hormuški tjesnac
Tri potpuno natovarena supertankera za Indiju ponovno su se pojavila u Omanskom zaljevu, što dodatno ukazuje na povećan promet u oba smjera kroz sjevernu i južnu rutu Hormuškog tjesnaca, unatoč oprečnim tvrdnjama o statusu prolaza.
21.06.2026
Kraj blokade u Hormuzu: Brodovi prolaze bez naknada, Trump brani dogovor
Stupanjem na snagu privremenog sporazuma između SAD-a i Irana, započeli su složeni pregovori o nuklearnom programu Teherana, dok se pomorski promet u Hormuškom tjesnacu postupno vraća u normalu.
19.06.2026
Tijekom rata, državna naftna kompanija UAE-a, Abu Dhabi National Oil Co. (Adnoc), potajno je prevozila pošiljke nafte i plina iz Perzijskog zaljeva koristeći vlastitu flotu, očito uspijevajući proći i pokraj iranske mornarice i pokraj američkih ratnih brodova kako bi stigla do energetski gladnih kupaca. To je Adnoc učinilo jednim od najaktivnijih brodara u regiji, koji je često koristio manje tankere za prijevoz sirove nafte kroz tjesnac.
Ta je vrsta transporta bila jedno od mnogih alternativnih rješenja koja su spriječila još veći skok cijena sirove nafte tijekom opskrbne krize, pri čemu je tržište prkosilo mnogim najcrnjim prognozama industrije o cijenama koje su mogle dosegnuti i 200 dolara. Stalni, iako smanjeni protok sirove nafte kroz tjesnac odvijao se paralelno s rekordnim američkim izvozom, ali i uz oštar i neočekivan pad kineske potražnje.
Cijene nafte sada se kreću oko predratnih razina, nakon što su SAD i Iran potpisali privremeni mirovni sporazum, a protok kroz ključni tjesnac ponovno oživio. Iako je više brodova počelo uredno signalizirati svoj prolazak, neki i dalje odlučuju isključiti transpondere tijekom dijela plovidbe.